„Służące” – absolutnie wspaniała powieść! #MINIRECENZJA

„Służące” – absolutnie wspaniała powieść! #MINIRECENZJA

„Służące” stały w mojej biblioteczce kilka lat, ale warto było czekać na dobry czas, by sięgnąć po tę książkę. Jest wspaniała.

Historia dzieje się w latach 60. XX wieku w Jackson w USA. Gorąco jest nie tylko na dworze, ale przede wszystkim w relacjach między czarnoskórymi służącymi a ich białymi pracodawczyniami. Te pierwsze zaciskają zęby, gdy każdego dnia w różny sposób są poniżane; nie chcą stracić pracy. Te drugie, te, które poniżają, próbują robić to w białych rękawiczkach, subtelnie, często dlatego, że tak robią inni, w obawie przed utratą społecznego uznania i krzywymi spojrzeniami. Z kolorowymi przecież nie można być zbyt blisko.

Wiem, że jest mnóstwo innych kolorowych spraw, co bym je mogła zrobić poza opowiadaniem historii (…) Ale tak naprawdę, to nie za bardzo obchodzi mnie głosowanie, nie obchodzi mnie jedzenie przy ladzie z białymi. Obchodzi mnie, czy za dziesięć lat jaka biała dama nie nazwie moich córeczek brudasami i nie oskarży ich o kradzież sreber.

To pięknie napisana opowieść o trzech kobietach, które choć się bały, podjęły ryzyko, by zmienić życie na lepsze. A przecież sama próba jest już sukcesem.

Czytajcie, naprawdę warto!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.