O św. Franciszku oczyma kotki Emeline

O św. Franciszku oczyma kotki Emeline

Niebanalna, wzruszająca, pięknie napisana, a jednocześnie przystępna książka dla dzieci – taką dziś znalazłam!

„Historia kotki Emeline i brata Franciszka, który pokazał jej, czym jest miłość” to opowieść o kotce znalezionej przez św. Franciszka z Asyżu. Emeline ma za sobą trudne doświadczenia – jej rodzeństwo zostało zagryzione przez wilki, trudno jej zrozumieć stosunek Franciszka do świata. Ale jest w niego wpatrzona, nazywa go Dobrodziejem, mówi o jego pięknych oczach i towarzyszy mu w jego misji. Czasem się buntuje, nie wie, dlaczego warto przebaczać, trochę się gubi w ludzkim świecie. Jest jednak pełna czułości i czuje się szczęśliwa. Emeline przeżywa trudne chwile, gdy brat Franciszek umiera. Wtedy trafia pod opiekę siostry Klary i wraz z nią opłakuje przyjaciela.

Od początku lektury ujął mnie język, bardzo barwny i uczuciowy. Widać to już od samego początku książki:

Jeżeli do tej pory nie wyjawiłam historii naszej przyjaźni ani jednym miauknięciem, to tylko przez wzgląd na miłość.

Wygrzewam swoje stare kości w promieniach październikowego słońca i przeciągam się na parapecie siostry Klary. To ona mnie przygarnęła i każdego dnia obsypuje pieszczotami. Ale kiedy nastaje wieczór, obie popadamy w melancholię. Po pięknych policzkach mojej Opiekunki spływają łzy, a ja czuję ucisk w gardle. Na samo wspomnienie jego głosu i twarzy drżą mi wąsy!

Gdzieś w oddali rozbrzmiewa już miauczenie moich towarzyszy. Lada chwila zapadnie długa noc. Zwijam się w kłębuszek w kąciku celi i z nadzieją myślę o porannym słońcu, które pieszczotliwie otuli mój zmęczony grzbiet.

Historia przyjaźni Franciszka i tej małej kotki rozczuliła mnie. Choć jest bardzo krótka, niesie ze sobą mnóstwo emocji i pięknych przeżyć. Co więcej, okazuje się, że może być prawdziwa. Podobno w klasztorze sióstr klarysek zamieszkała kotka, przyjaciółka św. Franciszka, którą później zaopiekowała się św. Klara.

Spojrzenie na historię Dobrodzieja oczyma Emeline wywołuje doświadczenie wdzięczności i radości z małych rzeczy. To z pewnością ułatwi dzieciom odnalezienie się w tej opowieści.

Książka jest również podróżą do franciszkańskiego świata – pokazuje zamiłowanie Franciszka do przyrody, wdzięczność za każde stworzenie. Na końcu znajduje się też modlitwa św. Franciszka.

„Historia kotki Emeline i brata Franciszka, który pokazał jej, czym jest miłość” to świetna propozycja dla dzieci, ale jestem przekonana, że rodzice także nie przejdą obok tej lektury obojętnie. Chętnie dosiadłabym się do Emeline i s. Klary i popadła z nimi w melancholię…

 

Giuseppe Caffulli, Historia kotki Emeline i brata Franciszka, który pokazał jej, czym jest miłość, Wydawnictwo Święty Wojciech, 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.