„Jak dzieci świętują Boże Narodzenie na całym świecie?”

„Jak dzieci świętują Boże Narodzenie na całym świecie?”

Zapraszam Was dzisiaj w podróż prawie dookoła świata, a na pewno dookoła świąt! Trasę przygotowała czeska autorka Pavla Hanáčková, a o jej graficzną odsłonę zadbała Mária Nerádová.

Bardzo lubię książki opowiadające o tym, jak Boże Narodzenie świętowane jest w różnych rejonach świata. Ta propozycja to wersja kompaktowa. Autorka zebrała podstawowe informacje o świętowaniu na różnych kontynentach, ale nawet takie krótkie notki mogą zrobić efekt wow.

O konkurowaniu między sąsiadami na najpiękniejsze przystrojenie domu w Stanach Zjednoczonych raczej słyszeliście. Może wiecie o tym, że w Japonii przysmakiem podczas świątecznej kolacji jest smażony kurczak, a chętnie odwiedzanym miejscem jest wówczas KFC. Rosyjski Dziadek Mróz i włoska wiedźma Befana też brzmią znajomo. Ale czy wiecie o tym, że:

– w hiszpańskich domach w szopce staje czasami dodatkowa, szczególna figurka załatwiającego się chłopca? To (dość osobliwy) symbol szczęścia i dobrych zbiorów!

– w Etiopii świąteczny czas sprzyja grze przypominającej hokeja na trawie?

– w Wenezueli z powodu wstrzymanego ruchu samochodowego ludzie poruszają się do kościoła na wrotkach?

– charakterystyczna dla Meksyku piniata przybiera kształt kuli z siedmioma rogami, które symbolizują siedem grzechów głównych?

Moje czytelnicze oko podpowiada, że to książka skierowana dla dzieci 4+, ale gwarantuję Wam, że też będziecie się przy niej dobrze bawić.

Poza jednym wyjątkiem dotyczącym Australii i Nowej Zelandii książka skonstruowana jest tak, że po lewej stronie znajdujemy tekst, po prawej ilustracje. Wszystko świetnie ze sobą współgra i nawzajem się dopełnia.

Z perspektywy dorosłego czytelnika, chciałoby się więcej ciekawostek i informacji, ale myślę, że dla małych czytelników to idealna propozycja, która ich nie znudzi, nie jest zbyt skomplikowana i może dostarczyć sporo frajdy. A w polskim przekładzie możemy ją czytać dzięki Rafałowi Lisowskiemu.

„Jak dzieci świętują Boże Narodzenie na całym świecie?”
Pavla Hanáčková, tłum. Rafał Lisowski
Wydawnictwo ZNAK Emotikon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.